Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

MAKYAJ ÜRÜNLERİNDEKİ GİZLİ TEHLİKE

Makyaj ürünlerindeki gizli tehlike

 

Güzel ve sağlıklı görünmeye çalışırken olmasını isteyeceğiniz en son şey sağlığınızın bozulması veya kötü görünmektir. Bugün size; ecza dolabınız, cüzdanlarınız ve makyaj çantalarınıza bakarak kaçınmanız gereken gizli tehlikeleri anlatacağım.
 
Hepimiz her gün güzellik arayışı içinde onlarca ürün kullanıyoruz. (Veya şöyle diyelim; uykusuz görünmemek için!) Doğrusu, iyi dinlenmiş, güzel veya daha genç görünme çabalarımız 30 milyar dolarlık dev bir endüstri. Ancak güzel görünme yolunda gizlenmiş bazı tehlikeler var. İşte bu 3 tehlikeden kaçınmanız için gereken yol haritası.
 
Risk 1: Bakteri deposu makyaj reyonları
 
Çok az şey, genç ve güzel, temiz yüzlü, şık kıyafetler içindeki satış elemanlarıyla dolu büyük bir alışveriş merkezindeki ışıltılı kozmetik bölümü kadar göz alıcı olabilir. Ancak görünüşe aldanmayın. Denenmek için sizi çağıran tüpler, kutular ve şişeler sizden önce gelen müşterilerin bakterileriyle dolu. O test ürünlerinin, göz nezlesi, grip ya da nezleden mustarip veya tuvaletten sonra ellerini yıkamamış yüzlerce kadın tarafından ellendiğini unutmayın.
 
Bilmeniz Gerekenler
 
Makyaj reyonlarında yapılan 2 yıllık bir araştırma, test ürünlerinin tamamına staphylococcus aureus, streptokok ve koli basili gibi bakteriler bulaşmış olduğunu ortaya çıkardı. Mağazalar, şık ve pahalı dükkanların bulunduğu işlek ve ünlü alışveriş caddelerinin irinde olsa bile sonuç değişmiyordu.
 
Ne yapabilirsiniz?
 
¦ Tek kullanımlık aplikatör edinin: Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza değecek olan her şey için kullanın. Ruj denerken çubuğu veya aplikatörü, herkesin dudağına değdiği yerden değil, yan tarafından sürün. Dudak parlatıcılarında ise birazını boşa sıkın, daha sonra gelen ürünü aplikatörle uygulayın.
¦ Rujları, kalem ve fırçaları dezenfekte edin: Sprey alkol kullanın. Far, allık ve pudraları kullanmadan önce üstlerini kağıt mendille sıyırın ve pamukla uygulayın.
¦ Kendi rimelinizi götürün: Orada makyaj yaptıracaksanız kendi rimelinizi taşıyın.
¦ Haftasonları denemeyin: Araştırmaya göre en yüksek bakteri seviyeleri haftasonları görülüyor. En az perşembe öğleden sonraları.
 
Risk 2. Kirpik uzatma ürünleri
 
Eczane raflarındaki, daha uzun kirpiklere kavuşmayı vaat eden o ürünleri hiç gördünüz mü? Evet, bu bir saçmalık. Doğanın yapamadığı hiçbir şeyi tezgah üstü ürünler yapamaz. Yani bu ürünlerle aldığınız en büyük risk bir cüzdan dolusu para kaybetmek. Ama hipotrikozis (kirpik azlığı) için kullanılan ve gerçekten işe yarayan Latisse adında reçeteli bir ürün bulunuyor. Bir göz doktoru glokom hastaları için ilacı kullanırken ilacın yan etkilerinden birinin kirpikleri gürleştirerek uzatmak olduğunu fark etmiş.
 
Bilmeniz gerekenler
 
Bu ilacın tek yan etkisi daha dolgun ve uzun kirpiklere kavuşturmak değil. Gözlerde kızarıklık, gözdeki damarların kabarması, göz çevresinin morarması, irisin renk değiştirmesi, yanma ve iltihaplanmaya da neden olabilir (üstelik bunlar tehlikeli olabilir).
 
Ne yapabilirsiniz?
 
Her ilaçta olduğu gibi bunda da güvendiğiniz bir doktorla konuşmalısınız. Bu ürünü yalnızca doktorunuzun verdiği reçeteyle ve onun kontrolünde kullanın. İnternetten veya SPA’lardan almayın.
 
Risk 3: Derinizin rengini açan ürünler
 
Birçok kadın, genellikle hamilelik, menopoz veya akne izlerinin neden olduğu koyu lekelere çözüm arıyor. İşe yaradığı iddia edilen birçok ürün de var ancak bu ürünler çözdükleri problemlerden daha ciddilerine yol açabilirler.
 
Bilmeniz gerekenler
 
Deriyi pürüzsüzleştiren çok etkili bir reçeteli ilaç bulunuyor; cildinizde koyu lekelerin oluşmasını sağlayan melanini durduran madde ‘hidrokinon’. Ancak fazla kullanımı veya beraberinde düzensiz ürünler kullanılması cildin mavi-gri renge dönmesine neden olabilir. Doktorlar hidrokinon yüzünden cilt rengi değişme şikayetlerinin arttığını belirtiyor. Klobetazol gibi yüzeysel kullanımlı steroidlerin de cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olduğu bilinir ancak cildin aşırı derecede incelmesi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve bağışıklık problemlerini tetikleyebilecek ciddi yan etkileri vardır.
 
Ne yapabilirsiniz?
 
¦ Etiketi okuyun: Yüzde 2’den fazla hidrokinon içeren bir ürün doktor tarafından verilmedikçe kullanılmamalı. Ve de doktor gözetiminde kullanılmalı.
 
¦ Kaçak ürünlerden kaçının: Tehlikeli miktarlarda hidrokinon, cıva ve arsenik gibi zararlı kimyasallar içerebilirler. Şüphe çekecek kadar düşük fiyatlı veya etiketinde içeriklerini yazmayan ürünlerden kaçının.
 
¦ Lazer tedaviler: Kullanacağı aletler, cildiniz hakkında tecrübesi ve bilgisi olan sertifikalı doktor tarafından yapıldığı sürece pürüzlü ciltleri tedavi etmede güvenli ve etkili bir yoldur.
 
1 dakikada sağlık!
 
Doğadaki şifa...
 
Size bomba haberlerim var. Son araştırmalar vejetaryen beslenmenin kan kanserini yüzde 45’e kadar indirebileceğini gösteriyor. Kanserle savaş avantajlardan faydalanmak için tamamen vejetarjen olarak beslenmeniz gerekmiyor. Her gün 9 adet yumruk büyüklüğünde sebze ve meyve tüketmenizi öneriyorum. Prostat ve meme kanseri riskini azaltan likopen almak için haftada 10 yemek kaşığı veya daha fazla domates ürünü tüketin. İyi haber ise... Pizza, likopen içeriyor. Yanlış okumadınız! Krusifer grubu sebzelerin, yani bildiğiniz üzere brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve karnabaharın, mesane ve mide kanserlerini yüzde 50 oranında önlediği açıklandı. Kırmızı et yerine mezgit ve sardalya gibi balıklar tüketin. Bu balıklar selenyum açısından zengindir ve sağlığınız için çok faydalıdır. Asıl şifa, yiyeceklerdedir...
 
Dr. Mehmet Öz
Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler