Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

BESİN ZAAFLARINIZI ÖĞRENİN, FAZLA KİLOLARDAN KURTULUN

Besin zaaflarınızı öğrenin, fazla kilolardan kurtulun

 

Uzman Diyetisyen Işın Sayın sağlıklı beslenmeyi alışkanlığa çevirmenin püf noktalarını anlattı: Besin zaaflarınızı öğrenin, tepeden tırnağa değişin...
 
Kimimiz kış kiloları almaya devam ediyor. Peki yaz kapıya dayandığında ne olacak? Her yıl olduğu gibi panikle “Hızlı zayıflatan yöntemlere” başvurulacak.  Hızlı zayıflamaya kalkarken, hem sağlığınızdan hem de bedeninizden olabilirsiniz...
Besin Zaaflarınızı Bilin ve Ona Göre Beslenin..
Hasta ve danışanlarımda “yeme davranışında kalıcı değişiklik yakalayabilmek” üzerinde uzun yıllar teorik ve pratik çalışmalarım oldu. Sizlere önerdiğim çeşitli yöntemleri elbette ki; kendimde de denedim. İşe yarar yöntemlerden biri de şöyle: Bazı yiyecekler vardır; sıklıkla yemeye başladığınızda kilo almanıza neden olur, hayatınızdan çıkardığınızda tekrar kilo verirsiniz. Kalın kıyafetlerle fazla kiloları saklayabilmenin de rahatlığıyla, dayanamayıp bu yiyecekleri kışın tekrar yemeye başlarsınız. Bunlar, kabul etmeliyiz ki; bizim “besin zaaflarımızdır.” Burada odaklanmanız gereken “Yaz” değil, “Besin Zaaflarınız”dır. Bu zaafları belirlemek ve hayatınızdan çıkarmak, “Hedefi vurmak” demektir.
 
Mutluluğunuz İçin Karşı Koyamadığınız Yiyecekleri Listeleyin...
Besin zaaflarınızı listeleyin. Her zaman tek oturuşta yediğiniz porsiyonu ve yeme sıklığınızı besin adının karşısına yazın. Sonra da azaltılmış porsiyon ve azaltılmış yeme sıklığını karşılarına not alın. Bu besinleri yemek/içmek gerektikçe, tutarlılıkla ve kararlılıkla, bu küçültülmüş porsiyonları tercih edin. Küçük bir de el defteri tutun. Başarılarınızı buraya kaydedin. Çünkü beyniniz, yazılan ve tekrar edilen davranışları, daha hızlı alışkanlığa dönüştürecektir. Bunları şifreyle açılan kişisel bilgisayarınızda da takip edebilirsiniz. Yeme davranışınızı değiştirmenin üzerinde; tıpkı bir proje gibi çalıştığınızda, büyük yarar sağlayacaksınız. Bu yöntemi, Benjamin Franklin kullanmış ve sadece 39 haftada tepeden tırnağa yepyeni bir birey olduğunu itiraf etmiştir.
 
Sağlık, Kilo Koruma, Keyifle Yeme Hepsi Bir Arada... Neden Olmasın?
Böylece hatalı yeme davranışlarınızı, ortalama 5-6 ay gibi bir sürede (toplam süre, listenizin uzunluğuna da bağlıdır) siz de tepeden tırnağa değiştirebilirsiniz. Daha da önemlisi, her kış kilo almak, yaz yaklaşınca panikleyip şok diyetler yapmak, detoks adı altında şok diyet kamplarına girmeye ihtiyaç duymayacaksınız. En güzel yanı, kilonuzu, sağlığınızı ve yeme içmeye dair keyiflerinizi birlikte koruyacaksınız. Bu yöntemle, sosyal ortamlara katılıp, emin ve mutlu adımlarla çıkabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan; besin zaaflarınız için güvenli porsiyon büyüklüğü ve ideal yeme sıklığı üzerinde planlı biçimde yazarak çalışmaktır. 
Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler