Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

SOFRALARDA TAM BUĞDAY EKMEĞİ TERCİH EDİLMELİ

Sofralarda tam buğday ekmeği tercih edilmeli

 

”Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı var. Üstelik buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da çoğalıyor”
 
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp  Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saniye Şen, sofralarda tam  buğday ekmeğinin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, ”Beyaz ekmek ile tam  buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı var. Üstelik  buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da çoğalıyor” dedi.
Şen, ekmekteki kepek oranının  artırılmasının son derece yararlı olduğunu söyledi.
 
Birçok vitamin ve mineralin, buğdayın kepeğiyle dışarıya atıldığını  anlatan Şen, ruşeymi de alınmış buğdayın unlaştırılarak şeker deposu haline  getirildiğini kaydetti.
 
Şen, basit şekerle şişmanlık ve kanserin ilişkisinin yıllardır  bilindiğini, ekmek aracılığıyla vücuda alınan basit şekerle karaciğerin  yağlandığını, vücutta insülin direncinin geliştiğini ifade etti.
 
Kepek oranı artırılan ekmekte bir sonraki aşamanın, doğal bir şekilde  öğütülen buğday kullanımı olması gerektiğini bildiren Şen, şöyle devam etti: ”Buğdayın içindeki ruşeymi, kar amaçlı yaklaşımla ekmeğin raf ömrü  uzasın diye çıkarıyoruz. Ruşeymin içinde DNA’ların dizaynında etkisi olan  maddeler, vitaminler ve Amerikalıların kalp hastalarına reçete ettiği, güzellik  kremlerine katılan ’Koenzim Q10’ var. O yüzden tahılların, ekmeğin raf ömrünü  kısaltacak diye insan için en yararlı ruşeym ayrılmadan öğütülmesi lazım. Beyaz  ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral  farkı var. Üstelik buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da  çoğalıyor.”
Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler