Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

ÇOCUKLARDA BADEMCİK ENFEKSİYONUNA DİKKAT

Çocuklarda bademcik enfeksiyonuna dikkat

 

CÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oflaz: ”Bademcik enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan kalp romatizması, erken dönemde kalp kapak yetersizliğine kadar varabilecek durumlara yol açabilir”
 
Çocuklarda, beta mikrobundan kaynaklanan  bademcik enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan kalp romatizmasının, erken dönemde  kalp kapak yetersizliğine ve ileride suni kapak takılmasına kadar varabilecek  durumlara yol açabildiği bildirildi.
 
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Burhan Oflaz, bademcik enfeksiyonunun baş ve karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı,  kusma ve ateşle başladığını söyledi.
 
Rahatsızlığın daha sonra boğazda yanma ve şiddetli ağrı, ağız kokusu ve  yutkunma zorluğu ile belirginleştiğini aktaran Oflaz, en önemli risk etmeninin de  okul ve kreşler olduğunu belirtti. Oflaz, bu enfeksiyonların kış ve mevsimsel  geçiş dönemlerinde daha çok görüldüğünü vurgulayarak, ”Hastalığa yol açan  soğuklar değildir, günlük yaşantımızın daha çok ev, iş yeri, okul, toplu taşıma  araçları gibi kapalı ortamlarda geçmesidir. Az havalandırılan ortamlarda üst  solunum yolu enfeksiyonlarının bir kişiden diğerine yayılması kolaylaşır”  bilgisini verdi.
 
Çocuklarda 5-15 yaş aralığında bu enfeksiyonun daha sık görüldüğünü dile  getiren Oflaz, ”Çocuklar yılda 2 ya da 3 kez boğaz enfeksiyonu geçirebilir ve  erişkinlere oranla daha sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanır. Bu durum  kreş, yuva ve okul gibi çok sayıda çocuğun bir arada bulunduğu ortamlarda bulunan  çocuklarda çok daha belirginleşir” diye konuştu.
         
”Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları kalıcı hastalıklara yol  açabilir”
 Yrd. Doç. Dr. Oflaz, çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu  enfeksiyonlarının kalıcı hastalıklara yol açabildiğine işaret ederek, şunları  aktardı: ”Kalıcı geniz eti büyümesi, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu, orta  kulakta sıvı birikmesi ve ileride işitme azlığı gibi kalıcı problemlere yol  açabilir. Bunlardan çok daha önemlisi, çocuklarda boğaz enfeksiyonlarının sık  görüldüğü için ’ortalık hastalığı’ olarak düşünülmesi ve aileler tarafından  önemsenmemesidir. Bazı çocuklarda ’beta mikrobu’ ile oluşan boğaz  enfeksiyonlarından sonra, bademcik iltihabını izleyen dönemlerde eklem  rahatsızlıkları ve kalp kapaklarına zarar veren kalp romatizması oluşabilir. Beta  mikrobundan kaynaklanan bademcik enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan kalp  romatizması, kalbin her tarafını ve özellikle de kalp kapaklarını tutarak erken  dönemde kalp kapak yetersizliğine ve ileride suni kapak takılmasına kadar  varabilecek durumlara yol açabilir.”
 
Çocuklardaki romatizmanın erişkinlerden daha tehlikeli olduğuna dikkati  çeken Oflaz, şöyle devam etti:”Ülkemizde eklem ağrısı yakınması olan bir çocuğa sıklıkla aileleri  tarafından ağrı kesici ilaçlar verilmekte ve bu ağrılar yanlışlıkla büyüme ağrısı  olarak yorumlanmaktadır. Oysa eklem ağrısı bademcik enfeksiyonu rahatsızlığının  bir bulgusudur ve kalp tutulumuna doğru gidişin ilk habercisi olabilir. Maalesef  tanı almamış ya da geç tanı almış bazı çocuklarda tüm hayatını etkileyebilecek  kalp bozuklukları görülebilmektedir. Bu hastalığın, ülkemizde genç yaşta kalp  nedeniyle ölümlerin en sık sebeplerinden birisi olduğunu vurgulamak isterim.”
 
Oflaz, çocuğunda eklem ağrısı olan ailelerin çocuk hastalıkları uzmanına  başvurması, ailelerin çocuklara kendi başına antibiyotik veya herhangi bir ağrı  kesici vermemesi gerektiğini söyledi. Çocukları enfeksiyondan korumanın mümkün  olmadığını belirten Oflaz, bulunulan ortamın havalandırılması ve el yıkama  alışkanlığı kazandırılmasının riski azaltacağını sözlerine ekledi.
Sayfa Başına GitGeri Git
0 (0)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler