Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

AŞIRI HİJYEN DE HASTA EDİYOR

Aşırı hijyen de hasta ediyor

Aşırı hijyenin, çocuklarda alerjik hastalıkların sıklığını artıran en önemli faktörlerden biri olduğu bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve  Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Orhan, günümüzde hijyenin üzerinde abartılı düzeyde durulan bir konu  olduğunu söyledi.

Hijyenik ortamlarda büyüyen çocukların bazı hastalıklara daha sık  yakalandıkları konusunda birçok gözlem olduğunu belirten Orhan, ”Bu konu ilk kez  1989 yılında alerjik hastalıklarla ilgili dikkati çekiyor. Mesela tek çocuklu ile  çok çocuklu aileler karşılaştırıldığında, çok çocuklu ailelerde çocuklarda  alerji, saman nezlesi ve egzamanın daha az görüldüğü fark edilmiş. Bu ailelerde  çocuklar birbirlerine sürekli enfeksiyon bulaştırdıkları için bağışıklık  sisteminin gelişimi de alerjik rahatsızlık geliştirecek kadar değil, normal yönde ilerliyor” dedi.
 
Konuyla ilgili farklı gözlemlerin de yapıldığını dile getiren Orhan,  ”Çiftliklerde doğan ya da aynı ülkenin daha az gelişmiş bölgelerinde, köylerinde  doğarak oralarda büyüyen çocuklarda alerjik hastalıklar daha az görülüyor.  Şehirlerde daha modern, temiz ortamlarda yaşayan çocuklarda ise alerjik  hastalıkların sıklığı artmış” diye konuştu.
 
Bir diğer araştırmaya göre batılı toplumlarda, gelişmemiş toplumlara  oranla alerjik hastalıkların görülme sıklığının 8 ile 10 kat daha fazla olduğunun  gözlendiğini ifade eden Orhan, şunları söyledi: ”Araştırmalarda bu çocuklarda daha sonra alerjik hastalıklardan tam aksi  mekanizmayla ortaya çıkan hastalıkların da arttığı gözleniyor. Deniyor ki erken  çocukluk döneminde antibiyotik kullanımı, mikro organizmalara daha az maruz  kalmak, bazı çocukluk çağı enfeksiyonlarının azalması ya da ortadan kalkması,  parazitlere daha az maruz kalmak, bağışıklık sistemini kontrol eden hücreler  üzerinde birtakım olumsuz etkilere yol açıyor. Bunların uyarılmasını ortadan  kaldırmak her iki tarafta da kronik hastalıkların gelişiminin daha fazla olmasına  yol açıyor. Yani hem alerjik hastalıklar artıyor hem de diğer taraftan diyabet  artıyor. Tam aksi mekanizmayla oluşan bağırsak hastalıkları da artıyor.”
 
Orhan, bu mekanizmaların tamamen birbirinin aksi olduğunu kaydederek,  ”Bunları kontrol eden ortak yolu etkileyen bağışıklık sisteminde bir problem  var. Bu problemi sağlayan da aşırı hijyenik ortamlarda doğup büyümektir. Yapılan  çalışmalar bunu destekliyor” dedi.
         
”Çocukları doğal ortamlarda büyütün”
Aşırı hijyenin, çocuklarda alerjik hastalıkların sıklığını artıran en  önemli faktörlerden biri olduğunu vurgulayan Orhan, ”Erken çocukluk döneminde  sık antibiyotik kullanımı, aşırı temizlik ürünlerine maruz kalmalar, parazitler  ve bazı mikroorganizmalardan uzak tutulmalar, alerjik hastalıkların sıklığını  önemli oranda artırabiliyor. Bunların tamamını da hijyen başlığı altında  toplayabiliriz” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Fazıl Orhan, çocukları doğal ortamlarda büyütmenin faydalarına  dikkati çekerek, ”Çocuklarımızı, kendi çocukluğumuzu hatırlayarak doğal  ortamlarda yaşatmaya çalışmalıyız. Doğuştan itibaren evde hayvan olabilir.  Bahçeli evlerde olduğu gibi çocukların biraz toprakta, çamurda oynaması bazı  hastalıkların sıklığını azaltabiliyor” dedi.

Sayfa Başına GitGeri Git
5 (1)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler