Esra Ceyhan Logo
Sayfa Sonuna GitGeri Git

ŞAHANE BULGUR PİLAVI TARİFİ

Dostlar hepinize merhaba. O kadar yemek kitabi yazdım ama ara ara da sizlere evde uydurduğum ,iyi sonuç aldığım tarifleri yollayacağım. Afiyetler, sağlıklar, şifalar olsun diyerek...

ŞAHANE BULGUR PİLAVI

4 kişilik

2 su bardağı bulgur

4 su bardağı et suyu (tavuk suyu da olur et suyu da yoksa da önemli değil, olması ekstra lezzet katar bu bir gerçek)

2 orta boy soğan

1 adet domates

1 çorba kaşığı biber salçası

1 sap pırasa

3-4 adet yeşil biber

Şayet et suyu kullanmıyorsak 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı :

Bulguru yıkayın kenara koyun (bulgur pilavı yaparken pirinç pilavı gibi önceden suda bekletmem)

Önce doğradığınız soğanlarınızı tencerede şöyle bir çevirin çok az su ilavesiyle. Ardından pırasa ve yeşil biberleri katın. En son domates ve biber salçasının katılımıyla pilavınızın harcı hazır. Bu vitamin deposu karışıma 4 su bardağı et suyunu katın. Birkaç tasim kaynatın. Hemen ardından 2 su bardağı bulguru kaynamakta olan suyunuza atın. İşte başarılı bulgur pilavının püf noktası geliyor.... Malzeme listesinde belirttiğim gibi et suyu kullanıyorsanız ne zeytinyağı, ne de başka bir yağ kullanmayın. Ancak et suyu yoksa o zaman bütün işlemler bitince pilavın pişmesine yakın 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin. Bu bilgilerden sonra kaldığımız yerden devam ediyorum ve püf noktasını açıklıyorum. Hani et suyumuz sebzelerimizle kaynıyordu ve içine bulgurumuzu kattık ya işte bu noktada artık ateş harlı olmayacak. Çok da kısık olmayan orta kuvvette ateşte bulgur pilavımız pişecek, arada tahta kaşıkla bulgurları ezmeden karıştıracağız. Yaklaşık 5-7 dakika sonra bulgur et suyunu çekmeye başlayacak. Bu an gelince yine dikkatli olacağız, çünkü kurumuş, dibi tutmuş bir bulgur pilavı istemeyiz değil mi? Tam suyunu çekmeden ocağın altı kapanacak.Tencere ile kapağı arasına hemen çift kat havlu kağıt konulacak, yaklaşık 10 dakika dinlendirilecek.

Bu bulgur pilavının adını da YEME DE YANINDA YAT PİLAVI olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Evet dostlar, beraberinde başka yemek olmadan da çok besleyici bir lezzettir bu tarz yapilan bulgur pilavımız. Eşlikçileri taze soğan ve yoğurt olabilir. Bulgurun; glisemik indeksinin düşüklüğünden dolayı sağlığını korumak ve dogru beslenerek zayıflamak isteyenlerin birinci tercihi olduğunu hatırlatmak isterim.

Yeni ve bana özgü tariflerle hem sağlıklı beslenecek hem de kalori hamalligi yapmamis olacagiz...

Afiyet olsun, bal şeker olmasın, vitamin ve sağlık olsun...

Sayfa Başına GitGeri Git
21 (7)
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR


esra ceyhan

2011 Esra Ceyhan - Yazılım Yeni Projeler